sankovani-vidrholec-cestovatelsky-portal

Procházka se sáňkováním

Sněží. V nížinách sníh vydrží jen krátce. A pokud si chcete užít procházku, kdy vám křupe sníh pod nohami, musíte vyrazit do hor. Ale co když jsou hory plné lidí, parkoviště přetékají auty a policie odklání dopravu? Jeďte tam, kde je to klidné. Možná máte podobnou zkušenost, ale pokud nemáte sněžnice, tak se na horách se tak projdete tak po silnicích a cestách, který se protahují k domům a chalupám. Na sjezdovku nebo lyžařských stop jít nemůžete. Naše doporučení je, nejezděte tak vysoko do hor, ale jen do malých kopečků, kde se po lesních cestách lze procházet a neboříte se.

Náš výlet začíná na parkovišti pod kostelem v Kryštofově údolí. Po značené cestě žluté a zelené se vydáte na vlakovou zastávku. Počítejte s 20-30 minutami do kopečku. Vlakem se přepravíte do Křižan. Cesta po zelené značce od nádraží stoupá až nás dovede na hřeben ke kapli svatého Kryštofa. Cestou míjíte odbočku k Solvayovým lomům. Tento okruh o délce 2 km vám představí těžbu v okolí.

U kaple se potkávají cesty z několika směrů. My se vydáváme cestou na Jelení cestu, kde se dá příjemně bobovat. Na Jelení cestě otáčíme zpět na cestu ke Kryštofovu údolí. Sněhu je akorát a po cestě se velmi příjemně jde. Výlet si zpestříme drobným výstupem na Simmův kopec. Kousek pod kopcem je mýtina a odtud je vidět do obce Novina na místní viadukt. Následně po zelené, stále z kopce, sjíždíme do údolí.

Na parkoviště po kostelem už je to kousek po silnici.

Výlet je to krátký cca 5km, tak děti přes hodinku ještě bobují na svahu u parkoviště.

Vlak jede z Kryštofova údolí směr Křižany jede každé dvě hodiny, cca po 9:20.
Výlet si můžete prodloužit. Vlakem do Zdislavy a zpátky po hřebeni ke kapli svatého Kryštofa a dále už cestu znáte.