Dnes pro vás máme tip na velmi jednoduchý výlet. Vlastně se klidně může jednat o autoturistiku, ale dorazit můžete i pěšky či na kole, protože okolní krajina přímo vybízí k prozkoumání ze sedla bezmotorového oře.

Tak tedy, dorazíte do velmi malé vesničky, která žije svým klidným životem. Zaparkujete hned vedle kostela, nebo, chcete-li bývalého kláštera. Obávat se nemusíte, kostel je vidět již z dálky.

V čem je kostel tak zvláštní?

Kostel Nejsvětější Trojice založili Pauláni již v 17. století. Hledali totiž místo se třemi lípami a třemi studánkami, které našli v této odlehlé lokalitě. Jak jim legenda pravila, založili zde klášter, který fungoval několik století. Bohužel jeho existence Komunistům vadila, a tak ho nechali v 50. letech 20. století zbořit. Kostel však zůstal stát.

Dřevěný oltář

Uvnitř kostela najdete evropský unikát, jedná se o dřevěný oltář, který patří mezi 3 nejvyšší v Evropě. Je zachovalý, bez známek poškození červíky.

Strom života z jediného kusu dřeva

Dalším unikátem, který patří do tohoto kostela, je Strom života. Je vyrobený z jednoho kusu dřeva neznámého autora (2. polovina 17. století). Strom je vyřezaný do nejmenších detailů a rozhodně stojí se na něj přijít podívat. Ještě před revolucí byl přímo v kostele, pak ho z důvodu rekonstrukce přesunuli do Prahy a od roku 2001 byl vystavovaný v Praze. Nyní (srpen 2020) je opět „zpět“, tedy poblíž, a to v muzeu v Jindřichově Hradci. Před cestou si však aktuálně ověřte, že ho opět někam nepřestěhovali.

Podle legendy strom vyřezal vězněný mnich jako projev pokání, ale vzhledem k umělecké kvalitě je tato domněnka zpochybňována.

Celý strom života znázorňuje poslední události Kristova pozemského života (posmívání, ukřižování, ukládání do hrobu) a také symbolika tří osob Nejsvětější Trojice.

Kontakt na muzeum naleznete kliknutím na tento link.

My jsme Strom života také viděli, ale ještě v době tvrdého komunismu v 80. letech 20.století, a to přímo v kostele. I proto je zde uváděná fotka přebraná přímo z Muzea Jindřichohradecka – děkujeme a vřele doporučujeme jeho návštěvu.

Katakomby se svíčkou

Asi největším zážitkem pro děti i dospělé je závěrečná návštěva katakomb. Průvodce vás mimo zásad bezpečnosti vybaví svíčkou. Žádné světlo, žádné LEDky, jen plápolající plamínek a můžete se vydat do podzemí. Víc vám prozrazovat, navštivte to tajuplné místo sami.

Návštěva kostela

Nezapomeňte si alespoň 30 min dopředu zavolat na uvedené číslo a domluvte si prohlídku, která je možná 7 dní v týdnu, tedy zejména v létě. Během ostatních měsíců volejte s větším předstihem.

Typ výletujednoduchý, autovýlet, kolo, pěšky
Délka výletucca 1 hodinu, prohlídka kostela s katakombami
Otevírací dobana zavolání tel. 602 70 30 07
Adresaobec Klášter, necelých 5 km od Nové Bystřice, Jihočeský kraj