Bouda a Sucháč

Nejedná se o pravopisnou chybu, ale výstižný popis našeho výletu. Tentokrát na kole.

Na první květnový víkend jsme vyrazili do penzionu v obci Šanov nedaleko Králíků. Pro partu rodin bylo ubytování ve srubu velmi příjemné – více na http://www.penzion-sanov.cz/.

Lanovka na Bukovou horu ještě nejezdila, cyklobusy také ne. Takže jsme vyrazili po svých. Sjet dolů ze Šanova do Červené Vody nebyl problém. Teda až na to, že kamarádka včas nevyšlápla a spadla mi do předního kola tak nešťastně, že z kola byla neopravitelná osmička. (kolo se v pátek 2.května nakonec opravili v cyklocentru v Králíkách na Malém náměstí). Část rodiny se vrátila a šla raději na pěší výlet s kočárkářemi.

Pro cestu na hřeben jsem nevolil cestu po silnici I/11, ale po modré na hřeben – rozcestí Hvězda. Cesta je vhodná jen zdatné cyklisty, kteří zvládnou převýšení 300 metrů na 2,5 km po lesní cestě. I tak bylo pro děti náročné vytlačit kola až na vrchol a zabralo nám to dost času. Stoupání od rozcestí na vrchol také není jednoduchý převýšení asi 130 metrů na 2,5km – cyklostezka č. 4071. Ale rekonstruovaná Kramářova chata je odměnou pro každého, kdo vyjede nebo vyjde až nahoru. Neodbývejte se v bufetu dole, ale dejte kola do stojanů a běžte do patra do restaurace. Vaří fakt výborně, jen ta obsluha z Cimrmanovy hry Hospoda na mýtince trochu kazila dojem. A tady na nás čekalo překvapení – druhá polovina rodiny už tu obědvala s týmem kočárkářů. Nezapomeňte za pěkného počasí navštívit rozhlednu a nedaleký vrchol Suchého vrchu s kótou 995 metrů.

Po obědě dál cesta pokračovala na tvrz Bouda. Cyklostezka č.4071 je tu velmi náročná na velké kameny na cestě a prudká a je s podivem, že se nikdo nevyboural. I ta nejmenší na odrážedle si to užívala. Tvrz Bouda má prohlídky v 11, 13 a 15 hodin. Prohlídka trvá 85 minut a jsem rád, že jsme přijeli po 15 hodiny a už jsme ji nestihli. To bychom děti úplně odrovnaly.

Po krátkém stoupání od Boudy jsme klesali po červené a pak cyklostezce č.4077 do Červené Vody. Pak už jen krátké stoupání do Šanova do našeho srubu.

 

[alert-announce]Shrnutí výletu[/alert-announce]
Délka výletu 19 km (z toho asi 2km pěšky)
Stoupání 557 metrů
Trasa: Šanov - Červená Voda (modrá) - rozcestí Hvězda (modrá) - Kramářova chata (cyklostezka č. 4071) - Tvrz Bouda (cyklostezka č. 4071) - Červená Voda (po červené a následně cyklostezka č. 4077) a zpět do Šanova
Nejkrásnější místa: Kramářova chata, Suchý vrch, rozhledna, Tvrz Bouda

 


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *