Snezka-vylet-vidrholec-cestovatelsky-portal

Růžový výšlap na Sněžku

Někteří z vás už tuší z nadpisu, kudy jsme zdolali naši nejvyšší horu. Náš malý tým – 2 dospělí a 2 děti (4 a 6 let) vyrazili na výlet až někdy v 10 hodin. Ano, takto pozdě. 🙂

Už z jízdy autem bylo zřejmé, že je nutné rodiny nasytit. Během cesty se neustále ozýval popěvek „Mňam mňam jídlo.“ To i ti málo vnímavý pochopí, že mají zastavit. Zvolil jsem restauraci v Hostinném http://www.u-soudku.cz , která velmi příjemně překvapila. Jídlo výborné nepálivé, nepřesolené, vhodné i pro děti – a to měly maďarský guláš s těstovinami. A dobrá i kulajda a cibulačka. Příště stačí jen polévka do 0,2 l.

Autem jsem dorazili do Velké Úpy na náměstí k dolní stanici sedačkové lanovky na Portášovky. Parkovné na den 80,- Kč. (v Peci stojí 125,-) Lanovka jezdí každých 30 minut. Lanovka je tří sedačka, takže jsme se rozdělili na dva týmy. Samozřejmě, že se musel stát nějaký průšvih. Přezka na baťohu se zasekla a při vystoupení byl baťoh vláčen chvilku po trávě. 🙂 Ale jinak nic dalšího.

Parkovné Velká Úpa 80,- Kč na den
Lanovka Portášky http://www.skiport.cz/lanovka/
Léto 1.5.-31.10. každých 30 minut (v celou a v půl)
Cena nahoru 120,- dospělí, děti 5-12 90,-
Zpáteční 160,- a děti 120,-
Lanova Sněžka http://www.snezkalanovka.cz/ Cena dolů 180,- dospělí, děti 5-10 80,- Zpáteční 390,- a děti 180,- Parkovné Pec pod Sněžkou 125,- na den

Do kopce po asfaltové cestě, kde každou chvilku projede taxík nebo auto nebylo zrovna příjemné. Ale chata Růžohorky potěšila skvělou atmosférou a výbornou borůvkou buchtou. Ještě jsme druhou část schovali do baťohu a vyrazili na schody. Cesta o poznání lepší mezi borovicemi a nově rekonstruovanou lanovkou nad hlavou. Neustálé otázky „Kam vede ta lanovka?“ „Do Polska“ „A proč my s ní nejedeme?“Zapůjčení trekových holí udělalo divy. Kopec na Sněžku jsme vyběhli docela rychle. Cestou jsme viděli ještě zbytek sněhu na Studničním hřbetu. Těsně pod vrcholem jsme dojedli zbytek buchty a pak vyšlápli zbylý kousek cesty až k Poštovně.

Nádherná budova, která nás skryla před větrem a prvními kapkami. Prodávají tu nádherné pohledy s vrcholem Sněžky a sami si orazíte dopis nádhernými obrovskými razítky. Ještě jsme stačili udělat vrcholové foto a z důvodu černých mraků jsme dolů sjeli lanovkou. Nostalgici zavzpomínali na sedačku a přitom jsme byli rádi, že jsme se uzavřeli do kabinky pro 4 lidi a zavřeli okénka, aby do ní nefičelo.

Lanovka nyní končí až na cestě u chaty Lesovny. Cesta od lanovky k autu už byla pohodová okolo řeky Úpy.
Další výlet, který naplnil heslo tohoto portálu o pořádném vidrholci.

Naše cesta: 8 km
5 km po žluté z horní stanice lanovky Portášovky na Sněžku
3 km po modré z dolní stanice na náměstí ve Velké Úpě
Alternativní trasy (plánované):
Sněžka - Obří sedlo - Velká Úpa náměstí 9km  (červená na sedlo a pak modrá Obřím dolem)
Sněžka - chata Jelenka - Pomezní boudy 6,5 km - červená stezka (případně žlutá od Jelenky), následně autobusem Pomezní Boudy - Velká Úpa (jezdí docela často)


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *